backlink
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

چۆنه‌ ئێستا ئه‌گه‌ر تایه‌كی سه‌خت لاشه‌ت دابگرێت وره‌نگ و روخسارت بگۆرِێت؟

چۆنه‌ ئێستا ئه‌گه‌ر تایه‌كی سه‌خت لاشه‌ت دابگرێت وره‌نگ و روخسارت بگۆرِێت؟ Empty چۆنه‌ ئێستا ئه‌گه‌ر تایه‌كی سه‌خت لاشه‌ت دابگرێت وره‌نگ و روخسارت بگۆرِێت؟

مُساهمة من طرف admin الأربعاء أغسطس 14, 2024 3:18 pm

فرمێسكی ته‌وبه‌كاران .... (ابن قدامة ) له‌ كتێبی (التوابین) دا ده‌گێرِێته‌وه‌ و ده‌ڵێت:
كۆمه‌ڵه‌ كه‌سێكی پیاو خراپ فه‌رمانیان كرده‌ ئافره‌تێكی زۆر جوان كه‌ رێگه‌ له‌ (ربیع ی كورِی خپیم) بگرێ .. به‌ڵكو توشی فیتنه‌ی بكات و له‌ رێگه‌ی لا بدات و به‌ڵێنیان پێدا كه‌ ئه‌گه‌ر ئه‌و كاره‌ ئه‌نجام بدات ئه‌وا هه‌زار درهه‌می پێ ده‌ده‌ن ... بۆیه‌ ئه‌ویش جوانترین جل و به‌رگی له‌به‌ر كرد و خۆشترین بۆنی له‌ خۆی دا پاشان چووه‌ رێگه‌ی (ربیع) كاتێ له‌ مزگه‌وت ده‌رچوو ... ئه‌ویش ته‌ماشای كرد و ئافره‌ته‌كه‌ خۆی به‌ رووتی نیشان (ربیع) دا ..( ربیع) ووتى: چۆنه‌ ئێستا ئه‌گه‌ر تایه‌كی سه‌خت لاشه‌ت دابگرێت وره‌نگ و روخسارت بگۆرِێت؟ ئه‌ی چۆنه‌ ئه‌گه‌ر ئێستا فریشته‌ی گیان كێشان بێت وبه‌م شێوه‌ گیانت بكێشێ؟؟ ئه‌ی چۆنه‌ ئه‌گه‌ر ئێستا (نكیر ومنكر) پرسیارت لێ بكه‌ن؟ بۆیه‌ ئافره‌ته‌كه‌ هاواری كردو ده‌ستی به‌ گریان كردو پاشان گه‌رِایه‌وه‌ ماڵی خۆی و ده‌ستی كرد به‌ خوا په‌رستی تاكو مرد ..
هه‌روه‌ها (العجلی) له‌ كتێبی (التأريخ ) دا ده‌گێرِێته‌وه‌و ده‌ڵێت: ئافره‌تێكی زۆر جوان هه‌بوو له‌ شاری مه‌ككه‌, شووی كردبوو وه‌ پیاوی خۆی هه‌بوو .. رۆژێك ته‌ماشای ئاوێنه‌ی ده‌كرد به‌ پیاوه‌كه‌ی خۆی ووت: تۆ بڵێی كه‌سێك هه‌بێت ئه‌م ده‌م و چاوه‌ ببینێ و توشی فیتنه‌ نه‌بێت؟ ووتى:
به‌ڵێ: ووتى: كێیه‌؟ ووتى: (عبیدی كورِی عمیر) ی له‌ خواترسی زاهید كه‌ له‌ مزگه‌وتی كه‌عبه‌ى پیرۆزه‌ (الحرم)ه‌, ووتى: ئه‌ی ئه‌گه‌ر رووی خۆمم نیشان داو توشی فیتنه‌م كرد چی ده‌ڵێیت؟ ووتى: رێگه‌ت پێ ده‌ده‌م ... ئه‌ویش رۆیشت بۆ لای (عبید) له‌ مزگه‌وت به‌ مه‌به‌ستی ئه‌وه‌ی گوایه‌ پرسیاری هه‌یه‌، بۆیه‌ له‌ سوچێكی مزگه‌وته‌كه‌ دوو به‌ دوو بوونه‌وه‌.. پاشان رووی خۆی ئاشكرا كرد كه‌ هه‌روه‌كو مانگ ده‌ركه‌وێت وا بوو ... عبید ووتى: ئه‌ی به‌نده‌ی خوا له‌ خوا بترسه‌ و رووت داپۆشه‌، ئافره‌ته‌كه‌ ووتى: من تۆم خۆشده‌وێت و عاشقی تۆ بووم .. عبید ووتى: پرسیارێكت لێ ده‌كه‌م ئه‌گه‌ر به‌ راستی وه‌ڵامت دامه‌وه‌ ئه‌وا بیرێك له‌ كێشه‌كه‌ت ده‌كه‌مه‌وه‌ ... ئه‌ویش ووتى: په‌یمان بێت ده‌بێ به‌ راستی وه‌ڵامت بده‌مه‌وه‌ ..ووتى:
پێم بڵێ ئه‌گه‌ر ئێستا فریشته‌ی گیان كێشان هات به‌ مه‌به‌ستی گیان كێشانت ئایا پێت خۆشه‌ من ئه‌و كاره‌م له‌ گه‌ڵدا ئه‌نجام دابیت؟ ووتى: نه‌ والله, ووتى: ئه‌ی ئه‌گه‌ر تۆیان خسته‌ ناو گۆرِه‌وه‌ و پرسیاریان لێ كردی, ئایا پێت خۆشه‌ من ئه‌و كاره‌م له‌ گه‌ڵدا ئه‌نجام دابیت؟ ووتى: نه‌ والله .. ووتى ئه‌ی ئه‌گه‌ر له‌و كاته‌دا كه‌خه‌ڵكی كتێبه‌كانیان وه‌رده‌گرت تۆیش نازانیت كتێبه‌كه‌ت به‌ ده‌ستی راست وه‌رده‌گریت یان به‌ ده‌ستی چه‌پ ئایا پێت خۆشه‌ من ئه‌و كاره‌م له‌ گه‌ڵدا ئه‌نجام دابیت؟ ووتى: نه‌ والله... ووتى: ئه‌گه‌ر ویستت به‌ سه‌ر پردى (صراط) دا تێپه‌رِی و نازانیت رزگارت ده‌بێت یان نا ئایا پێت خۆشه‌ من ئه‌و كاره‌م له‌ گه‌ڵدا ئه‌نجام دابیت؟ ووتى: نه‌ والله, ووتى: ئه‌گه‌ر ته‌رازوویان هێناو تۆیش نازانیت ته‌رازووكه‌ت سووك ده‌بێت یان قورس, ئایا پێت خۆشه‌ من ئه‌و كاره‌م له‌ گه‌ڵدا ئه‌نجام دابیت؟ ووتى: نه‌ والله.. ووتى: ئه‌گه‌ر له‌به‌ر ده‌ستی خوای گه‌وره‌دا راوه‌ستایت بۆ پرسیار لێ كردن ئایا پێت خۆشه‌ من ئه‌و كاره‌م له‌ گه‌ڵدا ئه‌نجام دابیت؟ ووتى: نه‌ والله ... ووتى: ئه‌ی به‌نده‌ی خوا له‌ خوا بترسه‌ .. خوای گه‌وره‌ نیعمه‌تی رژاندووه‌ به‌ سه‌رت دا و چاكه‌ی له‌گه‌ڵ كردووی .. ئه‌ویش گه‌رِایه‌وه‌ بۆ لای پیاوه‌كه‌ی خۆی .. پیاوه‌كه‌ی ووتى: چیت كرد؟ ووتى: تۆ بێ كاریت وئێمه‌ بێ كارین خه‌ڵكی خواپه‌رستی ده‌كات و خۆیان ئاماده‌ ده‌كه‌ن بۆ رۆژی دوایی, من وتۆیش له‌م حاڵه‌داین بۆیه‌ ته‌وبه‌یه‌كی راسته‌قینه‌ی كرد و ده‌ستی كرد به‌ نوێژ و رۆژ و خواپه‌رستی تاوەکو مرد ..

گوڵی فرمێسکی مناڵ,من بە فرمێسکی ڕنووی,من بە فرمێسکی ڕنووی کوێستانی کورد,فرمێسکی چاو,فرمێسکی مناڵ,فرمێسکی ڕنوو,فرمێسکی گەش,فرمێسکی تیمساحی,فرمێسکی پەشیمانی pdf,فرمێسکی دەس
admin
admin
Admin

المساهمات : 712

https://backlink7.ahlamontada.com

- مواضيع مماثلة