backlink
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

به‌داخه‌وه‌م بۆ گه‌له‌که‌م که‌ گه‌لێکی موشریکه‌

به‌داخه‌وه‌م بۆ گه‌له‌که‌م که‌ گه‌لێکی موشریکه‌ Empty به‌داخه‌وه‌م بۆ گه‌له‌که‌م که‌ گه‌لێکی موشریکه‌

مُساهمة من طرف admin الإثنين يونيو 24, 2024 3:38 pm

به‌داخه‌وه‌م بۆ گه‌له‌که‌م که‌ گه‌لێکی موشریکه‌

سزاکانی کەسی موشریک،ئەو کەسەی کە هاوبەش بڕیاردەدات بۆ الله عز وجل.

1- کەسی موشریک بەندایەتی و عیباده‌ته‌کانی قبوڵ نییه ، واتە الله تعالی هیچ نوێژ و ڕۆژوو و زەکات و حەج و ... هتدی لێ وەرناگرێت ئه‌گه‌ر به‌ قه‌د زه‌ریا و ده‌ریاکان بێت.

بەبەڵگەی فەرمایشتی پەروەردگار کە فەرموویەتی:{ ولو أشرکوا لحبط عنهم ما کانوا یعملون }.[الانعام:88].
واتە: { خۆ ئەگەر هاوەڵ و شەریک بۆ الله بڕیار بدەن ئەوا کردەوەکانیان پوچەڵ دەکرێتەوە کە دەیانکرد }.

2- الله عز وجل لە کەسی موشریک خۆش نابێت ئەگەر لەسەر شیرک بمرێت و تەوبە نەکات ، ئەگەر نوێژو ڕۆژوو و زەکات و حەجیشی کردبێت و ئەنجامی دابێت،
ئەمەش بەبەڵگەی: { إن الله لا یغفر أن یشرك بە و یغفر ما دون ذالك لمن یشاء }.[النساء:48].
واتە: { بێگومان الله خۆش نابێت لەو کەسەی کە هاوەڵی بۆ یڕیار دەدات ، وە جگە لەوە لە هەموو تاوانێکی نزم تر لە هاوبەش بڕیاردان خۆش دەبێت لە هەر کەسێک کە ویستی لەسەر بێت } .

3- کەسی موشریک دەخرێتە ئاگری دۆزەخەوە جابا خۆشی پێ موسڵمان بێت و نوێژوو ڕۆژووشی هەبێت و زەکاتی دابێت و حەجیشی کردبێت ، اللە عز وجل فەرموویەتی:

{ إنه من یشرک باللە فقد حرم الله علیه الجنة و مأواه النار و ما للظالمين من أنصار }.[المائدﺓ:72]
واتە : { بێگومان هەرکەسێک هاوەڵ وشیرک بۆ الله دابنێت ، ئەوا بێگومان الله بەهەشتی لەسەر قەدەغە دەکات ، وە جێگەشی ئاگر دەبێت ، وە هیچ کەسێکیش نابێتە سەرخەری ئەو ستەمکارانە }.

4- کەسی موشریک شەفاعەت و تکای هیچ کەسێک بۆی قبوڵ ناکرێت،
 پەروەردگار ده‌فەرمووێت: { و ما تنفعهم شفاعة الشافعين }.[المدثر:48].
واتە : { وە "موشریکان" تکای تکاکاران - شفاعه‌تکاران-هیچ سودی نییە بۆیان }.

5- کەسی موشریک لە دوعا و تکای رسول الله صلی الله علیە وسلم بێ بەشه ، رسول الله صلی الله علیه و سلم فەرموویەتی:
( لکل نبي دعوة مستجابة ، فتعجل كل نبي دعوته ، و إني اختبأت دعوتي شفاعة لأمتي يوم القيامة ، فهي نائلة إن شاءالله من مات لا يشرك بالله شيئا ).[مسلم:7].
واتە: ( هەموو پێغەمبەران پاڕانەوەیەکی قبوڵ کراویان هەیە ، هەموو پێغەمبەران پاڕانەوەکانیان ئەنجام داوە ، بەڵام من پاڕانەوەکەم بۆ تکاکردن بۆ ئومەتەکەم بۆ ڕۆژی قیامەت هەڵم گرتووە ، بۆیە بە ویستی الله هەموویان بەدەستی دێنن لەوانەی کە بمرێت و هیچ هاوەڵ و شیرکی بۆ الله دانه‌نابێت).

ژانی گەل,ڕۆمانی ژانی گەل,بەرەی گەل,ژانی گەل pdf,فیلمی ژانی گەل,گەلی شێرانە,گەلی عەلی بەگ,گەلی زۆرەگڤان,ئاکامی گەل,خزمەتکاری گەل,گەل و نەتەوە,گەل و گۆڕانکاری,گەل و نیشتمان
admin
admin
Admin

المساهمات : 712

https://backlink7.ahlamontada.com

- مواضيع مماثلة